Instituce větší i menší
Česká společnost ornitologická (ČSO)
ČSO sdružuje ornitology a ornitologické společnosti v celé ČR. Na webu najdeme základní informace o ptácích i ornitologii, přehled akcí a především aktuality z dění v naší zemi.
Přehled místních poboček ČSO
www.birdlife.cz/kdo-jsme/pobocky
Zejména u některých jde o zdroj zajímavých informací ve formě zpravodajů či sborníků.
International Organisation for Biological Control (IOBC)
Mezinárodní organizace věnující se problematice biologické ochrany.
VČPČSO - Východočeská pobočka České společnosti ornitologické
Místní pobočka ČSO s průběžně aktualizovanými články a s každoročně vydávaným časopisem Panurus.
Ornitologická stanice Orlické Záhoří
Ornitologická stanice pod patronátem VČPČSO sdružující amatérské i profesionální ornitology. Součástí aktivit jsou pravidelné odchyty ptáků do sítí, monitoring chřástala polního i organizace kurzů pro dospělé i děti.
SOVDS - Skupina pro ochranu a výzkum dravců a sov
Pracovní skupina ČSO zaměřená, jak název napovídá, na dravce a sovy. Web není poslední dobou příliš udržován, byť SOVDS funguje. Stále je však zajímavé mrknout na jejich starší zpravodaje, či časopis BUTEO.
Knihovny, archivy a odborné časopisy
Biblioteka
Pod nenápadnou webovkou se skrývá dle mého názoru jeden z nejsilnějších katalogů na vyhledávání českých zdrojů v oblasti přírodovědy. Narozdíl od řady knihoven totiž obsahuje i různé články, ročenky, správy ornitologických spolků. Část dokumentů je dokonce s odkazem ke stažení, u zbylých alespoň zjistíte že existují. Za mě jeden z nejkomplexnějších zdrojů, doporučuju!
Národní digitální knihovna
Rozsáhlý zdroj informací, včetně knih, sborníků a jiných dokumentů dostupných formou scanu vč. OCR (rozpoznání textu). Při vyhledávání se mi osvědčilo vyzkoušet přímo název hledaného článku (ndk jej díky rozpoznání textu v řadě případů najde rovnou). A pokud to nevyjde postupovat vyhledáním názvu daného periodika a pak se proklikat do náhledu jednotlivých čísel. Dá se tu najít k nahlédnutí i řada jinak nedostupných publikací, bohužel je řada z nich v neveřejném přístupu do kterého musíte tím pádem někde získat přístup. Část obsahu je k dispozici veřejně, bez omezení.
Národní knihovna České republiky
Pokud náhodou nenajdete dokument v NDK máme tu NKP. U části publikací je k dispozici odkaz na on-line náhled. Ve vyhledávání se mi osvědčilo hledat spíše názvy publikací a ne konkrétních článků. Nenajdete tu však menší sborníky a ročenky, na to mrkněte na biblioteka.cz (viz výše).
Avifauna
Český nezávislý online časopis zaměřený na opeřence. Jejich e-zine vychází dvakrát ročně (a je plně dostupný zdarma), na webu naleznete průběžně ale také spoustu zajímavých článků.
Živa
Časopis o přírodě s dlouhou historií a širokým záběrem - takže zde rozhodně nenajdete informace jen o ptácích, ovšem i tak je to zajímavé čtení. V on-line dostupném archivu si můžete prohlédnout obsah časopisů od roku 1950 až do součastnosti. Případně využít políčko hledat, které hledá i v archivu dle názvu článků i autora. Malá část článků je ke stažení zdarma.
Lesnická práce
http://lmda.silvarium.cz/search
Kompletní on-line archiv časopisu lesnická práce od roku 1923 až po aktuální čísla. Vše je digitalizované, část dokumentů můžete dokonce procházet pomocí hledání. Vynikající zdroj informací!
Svět myslivosti
http://lmda.silvarium.cz/search
On-line archiv časopisu od roku 2000 až do součastnosti.
Mapy, mapování a zdroje informací o výskytu ptáků
Avif
Aplikace na záznamenávání terénních pozorování ptáků. Po registraci a přihlášení si v něm můžete také jednoduše nalézat pozorování jednotlivých druhů, případně zajímavá či neobvyklá pozorování obecně. Kromě příležitosti zapojit se do mapování tak Avif nabízí také šanci vyrazit za zajímavými druhy do terénu. (Pozn. Něco podobného si samozřejmě dovolíme v situaci, kdy tím daný druh neohrozíme nebo nebudeme vyrušovat.)
ČSO: Druhové mapy a mapy počtů druhů
Naleznete zde informace o výskytu jednotlivých druhů, které se sčítají v rámci přípravy Atlasu hnízdního rozšíření ptáků ČR.
Metodiky sčítání ptáků
Dole na stránce najdete přehled některých aktuálních metodik pro sčítání ptáků využívaných ČSO.
Ptačí druhy
Hlas pro tento den
Téměř 200 druhů ptáků s fotografií a ukázkou hlasu doplněnou o textový komentář z pera našeho nejvýznamnějšího specialisty na nahrávání ptáčích hlasů Ing. Pavla Pelze, CSc. nabízí stránky Českého rozhlasu. (Pozn. pokud byste si komentář rádi rovnou i poslechli a máte telefon s Androidem, podívejte se v Google Play obchodě na aplikaci Atlas Ptáčkaře.)
Youtube kanál BIRDS
https://www.youtube.com/channel/UCpbB7tURQ0-V0sm7iJa-4TQ
Kanál českého ornitologa obsahující neuvěřitelné množství videí o jednotlivých druzích ptáků. Některá videa jsou z terénu, některá z ruky při odchytech, některá navíc i doplněna i komentářem. Zajímavý zdroj informací na “nakoukání” a klobouk dolů před autory z Přírodovědného spolku Dobříš (www.spolekdobris.cz).
Informační a naučná videa
Ornitolog na drátě
https://www.youtube.com/watch?v=-H5RONzPTU4&list=PLBNS4_jDI8eHhQ0PgP0dEaGmS951G6SGS
Seriál on-line vysílání na různá ornitologická témata pořadány ČSO. Kdo nestihne on-line, má možnost si videa pustit na uvedeném kanále. Velmi dobrý zdroj informací.