Budky pro pěvce můžete věšet přímo ze země do výšky jednoho metru, drobní pěvci nějaké extrémní výšky nevyhledávají. Pokud budete ale budky vyvěšovat na nějakém veřejně přístupném místě (v parku, apod.), je vhodné je umístit výše především kvůli rušení ze strany lidí. Budku se také snažte dostat mimo dosah kolemjdoucích. Pokud si stoupnete až na předposlední příčku, postačí vám u pěvců jednoduchý dvoumetrový žebřík (1 x 9 příček) a dostanete budku zhruba 3 metry od země. Výhodou je i nízká hmotnost žebříku.

U některých druhů ptáků se potřebujete dostat výše. V literatuře bývají někdy doporučovány horentní výšky 8-15 m apod. Ptáci by je jiste uvítali, osobně však kvůli riziku pádu a praktičnosti volím u řady druhů výšku nižší - kupříkladu puštík obecný nebo poštolka dokáží úspěšně hnízdit i ve výšce zhruba 5 metrů od země. Záleží na konkrétním druhu, více případně u jednotlivých typů budek. Pro tyto druhy je však každopádně delší žebřík nutností - zvažte vhodnout délku s ohledem na jeho hmotnost, nemotornost a vlastní bezpečnost. Pokud byste chtěli spravovat větší síť budek, myslete i na mechanizmus otevírání. Já používám výsuvný žebřík 2x11 s hmotností asi 12 kg.

V každém případě si však dejte pozor na pečlivé a stabilní postavení žebříku a to u každé budky. Nebuďte zbrklí, nelezte zbytečně vysoko a pořádně se držte. Mezi ptáčkaři je z důvodu pádu naneštěstí už i několik úmrtí.


Mrkněte se i na další články: