Co budeme vytvářet
Vyrobíme tukové krmítko s bidýlkem ze zavěšeného hrnečku. Jedná se o vhodný doplněk ke klasickému přikrmování, dá se snadno vyrobit doma, je levné na suroviny a pro drobné pěvce je vhodným zdrojem energie. Může tak sloužit jako alternativa k hovězímu loji nebo kupovaným tukovým koulím. Tukové krmítko funguje ideálně v teplotách pod 0°C, při teplejším počasí začne tuk povolovat.
Jak na to krok za krokem
- Kupte v obchodě obyčejné škvařené sádlo bez přísad (někdo přisypává i ovesné vločky - viz. poznámka na konci textu). Důležité: Než sádlo zakoupíte přečtěte si na obalu složení a ujistěte se, že jde o čisté vepřové sádlo a neobsahuje sůl ani jiné příměsi - ty by mohly ptáky i v malém množství zabít nebo jim silně uškodit!
Sádlo je bez přísad, na druhé straně ještě zkontrolujeme že je tam není žádná sůl (“složení… 0 gramů”).
- Připravte si obyčejný hrneček s uchem a zkuste si je za ucho pověsit na prst. Pokud drží zhruba vodorovně a není vám líto do něj nalít tuk, bude to fajn. Připravte si pod hrneček ještě malý talířek.
- Do hrnečku potřebujeme tyčku (bidýlko) na které si budou moci ptáci sedat. Bidýlko by mělo být zhruba 1-1,5 cm tlusté a mělo by po vložení do hrnečku asi o 10 cm přesahovat, aby se na něj ptáci mohli pohodlně posadit. Já na to používám obvykle obyčejné větvičky ze zahrady, případně kulaté tyčky z dílny. V nouzi je možné použít i krátkou vařečku.
- Sádlo rozspusťte na mírném ohni a hlídejte, budete to hned. Cílem je sádlo jen rozpustit, ne začít smažit nebo připalovat. Bidýlko je možno použít místo vařečky - ušetříte nádobí.
Nalejte tekuté sádlo do hrnečku a zapíchněte na opačnou stranu od ucha bidýlko (připravený talířek zabrání pokydání linky, obvykle trochu ukápne). Jedno sádlo vyjde zhruba na jeden normální hrneček. Vše můžete i s talířkem dát ven za okno ztuhnout. (Případné zbytky sádla můžete nalít třeba na mělkou misku, práci si to vyžerou a nemá smysl tahat další hrneček.)
Až bude směs tuhá, můžete servírovat :) hrneček stačí za oko zavěsit někam na větev nebo na hřebík. Ptáčkům může pár dní trvat, než pochopí co to je. Ale jakmile to zjistím, můžou se po tom v chladných zimních dnech utlouct. Takže můžete jít rovnou koupit další sádlo a celý postup zopakovat :)
Pozn. Někdo přidává do směsi i ovesné vločky. Díky nim ušetříte sádlo a směs lépe drží, jenomže pokud bude vloček moc, bude se to ptákům hůř zobat. Osobně to sobě i ptákům zjednodušuju a používám jenom sádlo.