Stručně a jasně ve třech krocích.

1. Jakou budku vyrobit nebo koupit?

Začněte jakoukoliv :) nejjednodušší je začít s nějakým sýkorníkem či něčím podobně vypadajícím s otvorem o průměru 30-32 mm. Sýkorník je univerzálním typem budky pro více druhů drobných pěvců. Potěší všechny druhy sýkor, brhlíky, vrabce i rehka zahradního. Může přilákat i vzácnější druhy, nechte to na nich a uvidíte.

(Další typy budek najdete pro inspiraci zde. Pokud chcete při výrobě nebo koupi více proniknout do konstrukčních detailů a tajů ptačích budek, nahlédněte rovnou na stránku výroba nebo koupě budky.)

sýkorníky s růlznými vletovými otvory Doporučuji začít u sýkorníků. Jde o univerzální budku, kterou můžete pověsit v podstatě kdekoliv. Všimněte si tvaru vletového otvoru - průměr vletového otvoru by měl být v případě kruhu 30-32 mm (vlevo), případně 30 x 45 mm v případě oválu (vpravo).

vrabec polní si prohlíží budku pro pěvce Vrabec polní si prohlíží vyvěšený sýkorník. Tady by to šlo! :)

2. Kam, kdy a jak sýkorník pověsit

Důležité je okolní prostředí, kde je alespoň nějaká zeleň - ptáci stejně jako i další živočichové ocení rozmanité prostředí s dostatkem stromů, keřů i další zeleně ve kterou najdou dostatek potravy i úkryt v případě nebezpečí. Jednotlitá a chudá krajina i přehnaná udržba (časté sekání, kácení, užívání chemických prostředků atp.) jim bohužel moc neprospěje a poletí raději dál. Zkuste pocitově vhodné místo vytipovat a vyzkoušejte to, nemáte co zkazit. (Pokud byste chtěli budek umístit víc, podívejte se sem na vhodný odstup mezi budkami.)

Kdy budku pověsit? V zásadě kdykoliv: Pokud pověsíte budky na podzim nebo v zimě, je to ideální - poslouží jako zimní úkryt a zároveň si je mohou ptáci včas vyhlédnout a máte větší šanci, že zahnízdí už v dalším roce. Ale i budky umístěné na jaře či začátku léta mohou nabídnout ještě ten samý rok volné hnízdiště opozdilcům nebo ptákům, kteří o snůšku přišli. Obecně však nečekejte, že se ptáci objeví hned po umístění budky - stát se to může, ale někdy je třeba počkat i pár let. Pozorujte a uvidíte sami. Kdy ptačí návštěva dorazí záleží na tom, kdy jste budku vyvěsili, jaké je okolní prostředí a kolik ptáků tam vůbec je. Čím méně, tím déle to bude trvat. Ale o to prospěšnější je, že se to snažíte sami zlepšit.

Sýkorník můžete pověsit do výšky 1-4 metrů na stromy, sloupy, zídky i zdi budov. Budku obvykle můžete zavěsit na zatlučený hřebík 70 mm ze kterého uděláte ohnutím háček (většina stromů jeden zvládne) nebo pomocí drátu (pozor aby drát kmen nezaškrtil - je třeba ho průběžně uvolňovat, zároveň se budka nesmí příliš kývat). Orientaci na světové strany nemusíte řešit, místo však vyberte tak, aby bylo během léta alespoň částečně ve stínu (kvůli přehřátí) a aby nebyli ptáci v okruhu několika metrů příliš rušeni (to že někdo občas projde kolem nebo jednou za čas posekáte trávu nevadí; venkovní posezení, grilování atp. je už horší). Nemusíte to však s ukrýváním přehánět do extrému - běžné druhy zase tak plaché nejsou a byla by zároveň škoda budku neumístit tak, abyste na ní odněkud viděli a mohli pozorovat, co se děje kolem ;)

(Bližší informace k věšení dalších typů budek uvádím vždy u konkrétní budky na stránce typy ptačích budek.)

budka zavěšená ve stínu listnatého stromu Budku je vhodné zavěsit do polostínu, aby se v létě ptáci nepřehřáli.

ohnutý hřebík zatlučený do kmene stromu Jednoduchý způsob zavěšení budky na ohnutý hřebík.

zahrada se stromy, keři, skalkou i nesekanou trávou Rozmanitá zahrada bez přemíry péče poskytuje řadě živočichů úkryt i zdroje potravy.

3. Vyčištění budky

Budku je dobré jedenkrát ročně během konce září až první poloviny března vyčistit. Nic složitého, prostě všechen obsah vyhoďte ven - může to vypadat drsně, ale ptáci staré hnízdo nevyužijí. Může jim však přinést problémy s blechami a roztoči a jeho zbytky zvyšují šanci vybrání hnízda nějakou šelmou. Budku ničím nevymývejte ani nedezinfikujte, prostě jen vyhoďte ven co půjde a je to. Budka je připravena na zimní nocování vymrzlých opeřenců i na další sezónu. A vy se můžete těšit na nové návštěvníky!

PS: Poznámka k těm blechám - jsou to blechy ptačí, ty na lidi nejdou… :) ne vážně - pokud se nebudete ve zbytcích hnízda dlouze přehrabovat, to že by na vás naskákaly obvykle nehrozí. A i kdyby, ptačí blecha po jednom kousnutí savce kvůli odlišnému složení krve uhyne.

PPS: A pokud byste v hnízdě našli nějaké jiné hmyzáky, zvažte jestli je vyhodit na mráz - znamenalo by to pro ně rozsudek smrti, budky přitom obývají i vzácné druhy a do přírody patří. Budku můžete vyčistit až na jaře.

zbytky starého hnízda Zbytky starého hnízda sýkory koňadry po vyčištění budky.


Mrkněte se i na další články: