Mé první dojmy z publikace Atlasu ptáků České a Slovenské republiky.

Úvodem k Atlasu ptáků

Kniha Atlasu ptáků České a Slovenské republiky je jak název napovídá určovacím klíčem zaměřeným na opeřené obyvatele České a Slovenské republiky. Jejími autory jsou Jan Dungel (přírodovědec a ilustrátor) a přední čeští ornitologové Karel Hudec a Karel Šťastný. Publikace se od dalších klíčů odlišuje zaměřením výhradně na “naše druhy”. Letos (2021) vydána již v třetím vydání.

Seznámení s obsahem

Publikace úvodem poskytne vysvětlivky k obsaženým diagramům, seznámí nás s topografií ptačího těla a na třech stranách stručně představí přehled různých prostředí a pro ně obvyklé ptačí druhy. Poté již následuje 235 stran koncipovaných vždy jako dvojstrana obsahující popisky a ilustrace. Popisky zahrnují malou orientační mapku s výskytem, časový diagram (výskyt, zpěv a jiné hlasové projevy, stavba hnízda, mláďata) a textový komentář (četnost výskytu, popis vzhledu i hlasu, početnost, typické prostředí, velikost vajec). Text je psán česky, název je uveden vždy česky, slovensky a latinsky. Ilustrace obsahují kromě samotných opeřenců v řadě případů také obrázky hnízd a vajec. Rejstřík knihy je opět v češtině, slovenštině a latině.

ukázka z knihy Atlas ptáků

ukázka z knihy Atlas ptáků

ukázka z knihy Atlas ptáků

První dojmy

  • Užitečné diagramy, díky kterým snadno poznáte kdy můžete druh slyšet nebo třeba narazit na jeho mláďata. Pomohou také orientační mapky výskytu (neporovnával jsem s NDOP, ale pro orientační informaci mi bohatě stačí).
  • Popisky jsou stručné, leč nabité informacemi - a díky zaměření knihy pouze na naše území poměrně dost konkrétními (od početnosti po typický biotop).
  • Subjektivně se mi dobře čtou přepisy ptačích hlasů (posuďte sami na obrázcích níže).
  • Subjektivně mi o trochu víc sedí neutrální ilustrace ve Svenssonovi, není však myšleno nijak zvlášť kriticky a dovedu si představit fungovat i “jen” s Dungelem.
  • Obrázky hnízd a vajec se hodí. Nemyslím si ale, že bych dle nich zkoušel bez dalších informací určovat hnízda nebo vejce u podobných druhů, jako jsou například sýkory. Ale to nebylo předpokládám ani záměrem.
  • Možno vzát přímo do terénu, kniha by se s rozměry 21x13 cm vešla do batohu či objemnější kapsy u maskáčů.

Shrnutí

Kniha obsahuje na svou velikost poměrně dost informací, za cenu aktuálně (2021) asi 220 Kč nabízí velmi dobrý poměr mezi cenou a pomyslným výkonem. Díky stručnosti se v ní dobře hledá, oceňuji také přehledný časový diagram a popisy prostředí. Publikaci mi doporučil kamarád a zkušený ornitolog, dle jeho rady je fajn mít Svenssona na obrázky a Dungela na “české” popisky. Pokud bych měl kupovat znovu, vezmu Dungela domů na čtení (kvůli kvalitě popisků) a Svenssona do mobilu na určování (ne protože by se mi nelíbily ilustrace v Dungelovi, ale protože mi vyhovuje možnost pracovat v terénu se zvuky a zvětšovat si obrázky).


Mrkněte se i na další články: