Collins Bird Guide

Pomyslné první místo za mě vyhrává jednoznačně Collins Bird Guide. Jedná se o mobilní aplikaci pro Android i iOS jejíž obsah je totožný s černou knížkou Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, kterou u nás zná většina birdwacherů pod označením “Svenson”, podle jména jednoho z jejích autorů. Mobilní verze obsahuje totožné ilustrace i texty (jazykem textu je angličtina, němčina a francouština). V čem je výhoda a proč jí dávám na první místo: 1. Aplikace umí vyhledávat podle českých názvů a hledání v mobilu je v terénu mnohem rychlejší i pohodlnější než listování v knížce. Umí i porovnávat druhy vedle sebe. 2. Aplikace obsahuje nahrané hlasy ptáků, typicky zpěv a kontaktní volání, někdy i poplašné volání případně další zvuky. 3. Za příplatek si můžete stáhnout i krátká videa, kde uvidíte konkrétní druhy v pohybu (let, posed na větvi, sběr potravy atp.). V terénu super - můžete si ptáka snadno během pár kliknutí ověřit jak vizuálně, tak zvukově. Ač mám rád klasické knížky a papír, tohle je pro mě prostě praktičtější a díky spoustě obsahu je aplikace Bird Guide na prvním místě. Jako nevýhody musím zmínit absenci češtiny a cenu (stojí stejně jako knížka, v případě zájmu o videa vysypete dalších pár set Kč i za ně).

Snímek obrazovky Collins Bird Guide Collins Bird Guide

Atlas ptáčkaře

Jednodušší ale česká varianta výše uvedeného. Najdete zde většinu u nás běžných druhů rozdělených podle prostředí. Jednotlivé druhy jsou doplněné fotkami a především skvělými nahrávkami + nahrávkami doplněnými o komentář (RNDr. Jaroslav Škopek, PhD. a Ing. Pavel Pelz). Jako velkou výhodu vnímám právě komentář. Nevýhodou je pro mě to, že jsou všechny ptačí hlasy v jedné nahrávce, takže při snaze o určení v terénu musíte překlikávat a při vábení můžete omylem pustit poplašné volání. Ovšem u některých druhů je zase víc různých zvuků než v Collinsovi. S cenou tuším asi 25 Kč za plnou verzi nevidím důvod proč si ji nepořídit, k dispozici je i verze zdarma s nějakými omezeními. Určitě vyzkoušejte!

Snímek obrazovky Atlas ptáčkaře Atlas ptáčkaře

BirdNET

Aplikace pro hlasové určování ptáků… a ono to vážně funguje! Aplikace vám umožňuje nahrát pomocí telefonu zvuk a pokud jste online, můžete ho jedním kliknutím odeslat k omažité analýze. (V případě absence datového připojení si můžete záznam uložit a určit ho až doma na wifině.) Při nahrávání vidíte audiogram (dobré i pro představu, zda je nahrávaný zvuk vlastě slyšet), zaznamenává i polohu pozorování a nahrávky si z ní můžete vyexportovat nebo je někomu přeposlat. V projektu je namočených několik velkých institucí a univerzit, analýza probíhá na serverech a vám jako výsledek vrátí jaké druhy a s jakou mírou přesnosti jste pravděpodobně slyšeli. Pokud je pták dostatečně slyšet (je dostatečně hlasitý nebo okolo není ruch) funguje to neuvěřitelně dobře a kupodivu ani s kvalitou záznamu bez externího mikrofonu není tak veliký problém, jak bych čekal. Neurčí rozhodně vše a na 100%. Ale v situaci, kdy si nejsem jistý co jsem to mohl slyšet, mi to dává velmi dobré vodítko “aha mohl by to být ten a ten” … a pak si na ověření pustím Collinse nebo Atlas ptáčkaře a potvrdím si, zda to sedí. Aplikace dokáže docela dobře určovat i “anonymní” kontaktní hlasy. Navíc je ke stažení zdarma. Za mě funguje překvapivě dobře, BirdNET je pro mě takový malý ornitolog-kamarád do kapsy, co vám dokáže poradit “kdo by to asi tak mohl být”.

Snímek obrazovky BirdNET


Mrkněte se i na další články: