Konstrukce ptačích budek

Ptačí budky nahrazují různě velké dutiny ve stromech s různě velkými vstupními otvory, kterých je v dnešní přírodě nedostatek (více informací proč zde). V zásadě máme dva druhy: “Klasické ptačí budky” jsou uzavřené a mají menší vletový otvor. “Polobudky” mají otevřenou velkou část z přední strany. Pro úplnost zmiňme ještě hnízdní podložky, ač mezi ptačí budky úplně nepatří - je to vlastně jen “polička” na které si mohou ptáci hnízdo postavit.

obrazek klasické ptačí budky a polobudky s výrazně otevřenou přední stěnou vedle sebe Srovnání klasické ptačí budky (vlevo) a polobudky (vpravo).

Různé typy ptačích budek: univerzální budka pro pěvce s kulatým a oválným otvorem, větší a menší polobudka pro pěvce, budka pro kulíška, budka pro poštolky, budka pro středně velké sovy, budka pro sýce rousné. Různé typy ptačích budek. Horní řada zleva: univerzální budka pro pěvce s kulatým a oválným otvorem, větší a menší polobudka pro pěvce. Spodní řada zleva: budka pro kulíška, budka pro poštolky, budka pro středně velké sovy, budka pro sýce rousné.

V níže uvedené tabulce najdete přehled rozměrů základních druhů ptačích budek a zároveň odkazy na více informací o rozměrech, výrobě a umístění jednotlivých typů:

(tabulka je širší, na mobilu bude možná třeba posunout)

Typ budkyRozměry (výška x šířka x hloubka v cm)Vletový otvorObvyklí obyvatelé
Budka pro pěvce (sýkorník)20-25 x 12 x 12průměr 32 mm, alespoň 15-20 cm ode dnadle prostředí sýkora koňadra, modřinka, uhelníček, babka i lužní, brhlík lesní, lejsci, rehek zahradní, vrabec polní, krutihlav obecný...Více informací o budce
Špačník30 x 15 x 15průměr 50 mm, alespoň 20 cm ode dna budkyšpaček obecný, drobní pěvci (sýkory, brhlík...)Více informací o budce
Polobudka pro pěvce20 x 20 x 132/3 přední stěny budkyrehek domácí, lejsek šedý, konipas horský, konipas bílý, drobní pěvci, někdy i střízlík nebo červenka (ač nejsou dutinoví)Více informací o budce
Střední sovník "sýcovník"40 x 20 x 20průměr 80 mmsýc rousný, holub doupňák, kavka obecná
Velký sovník "puštíkovník"40 x 30 x 30průměr 120 mmpuštík obecnýVíce informací o budce
Poštolník30 x 30 x 202/3 přední stěny budkypoštolka obecná, kalous ušatýVíce informací o budce

Ještě poznámka k rozměrům: Větší budka není problém, u zmenšování to však nepřehánějte - budka by neměla být příliš stísněná. Důležité je dodržet v případě klasických budek rozměr vletového otvoru (ptáci se dovnitř nedostanou, nebo se v otvoru zaseknout - hrozí úhyn) a jeho výšku od podlahy budky (více viz. antipredační ochrana).

Další typy ptačích budek

V literatuře je možné narazit i na další specializovanější typy budek. Jejich vyčerpávající výčet v češtině a v jednom dokumentu nabízí Zasadil, 2001.

Komentář ke speciálním budkám (nejen) pro ptáky

Pro základní “budkaření” doporučuji především umístit dostatečné množství základních a univerzálních typů budek (viz přehled výše), které obvykle poslouží širšímu spektru ptáků i dalších živočichů. Tím jim pomůžete nejvíc a budky budou mít největší efekt, speciálním typům zvýhodňujícím konkrétní druhy bych se bez promyšleného záměru spíše vyhnul.

Zvýhodněním konkrétních druhů specializovanou budkou jednak uměle zasahujete do přirozeného výběru (což má místo v tzv. druhové ochraně - ale tu ponechme odborníkům), druhak je v praxi v terénu často umístěná zbytečně a zůstane prázdná. Přitom řadě druhů pro které jsou určeny speciální ptačí budky ve výsledku poslouží obdobně i běžná budka (např. sýkory modřinky, lejskové černohlaví, veverky, netopýři…) a může zároveň pomoci i dalším druhům ptáků a dutinových živočichů.


Mrkněte se i na další články: