Proč se zajímat o opeřence

S trochou pozornosti je najde kdokoliv, kdekoliv a kdykoliv. Pozorování, krmení, či rozvěšování budek je příjemnou kratochvílí a může přinést i zajímavé zážitky, ptáci však mohou být pro člověka také užitečnými pomocníky. Pod svým peřím ostatně skrývají řadu zajímavých schopností. Mimochodem, víte že nejbližší příbuzný ptáků je krokodýl?

puštík obecný Puštík obecný, naše třetí největší sova, obvykle loví za tmy čistě podle sluchu.

Ptačí pomoc

Sýkora koňadra hledá hmyz mezi bílými květy Jedna sýkora dokáže za jeden letní den při obratném zkoumání větví a listů posbírat asi 10g hmyzu. Jedná se často o housenky a housenice, které poškozují stromy v lesích nebo na naší zahradě.

Rodiče navštíví hnízdo během krmení mláďat s potravou až 380x za den. V Hradci Králové zkonzumovali opeřenci v městských lesích tímto tempem za jeden rok odhadem 2 tuny hmyzu. (video: Armin Niebling - youtube.com)

Pokud jsou v krajině přítomní draví ptáci, dokáží i ti nejmenší z nich každý den ulovit jednoho až dva hlodavce. Během noci je zase vystřídají sovy schopné lovit pomocí sluchu - jako puštík na videu. A každý hraboš se počítá - z jedné hraboší samice a jejích potomků se může během jednoho roku narodit ve čtyřech generacích 100-150 dalších (hladových) hlodavců! (video: Bird Watching HQ - youtube.com)

Ptáci tak mohou být užitečnými i finančně nenákladnými spojenci při boji se škůdci (tzv. biologické ochraně). S jejich úbytkem přicházíme i o cenou pomoc a prostředek ke snížení hospodářských škod v zemědělství i lesnictví.

K čemu jsou budky

Budky nahrazují nedostatek dutin ve stromech, které řada ptáků potřebuje pro hnízdění i jako úkryt před špatným počasím. V důsledku činnosti člověka se počty ptáků dlouhodobě snižují, některé druhy již vymizely úplně. Budky je mohou přilákat zpět do naší přírody.

Vrabec polní si prohlíží vyvěšenou budku pro pěvce Vrabec polní si prohlíží vyvěšenou budku pro pěvce

Copak není v přírodě dutin dost?

Není. Složení lesů jsme změnili a stromy kácíme kvůli zástavbě, hospodaření i bezpečnosti.

Vrabec polní si prohlíží vyvěšenou budku pro pěvce V přirozeném lese je spousta mrtvých a rozkládajících se stromů a na jednom hektaru najdeme desítky dutin. Takové podmínky však u nás dnes už prakticky neexistují, dnešní lesy jsou vysázeny a udržovány člověkem.

Nemohou se kvůli budkám ptáci přemnožit?

Pokud nebudou mít ptáci dostatek potravy a vhodné podmínky, tak se množit nebudou ani kdyby kolem viselo tisíc budek. Dostatek budek ale umožňuje zabydlet se nově přilétnuvším opeřencům a umožňuje usídlit se i vzácnějším druhům. Přikládám jeden důkaz z praxe pro fanoušky grafů.

Graf stoupajícího počtu hnízdících párů co do početnosti i počtu druhů Výška grafu značí přibývající počet obsazených budek (z 270 na 999) a přibývající barvy přibývající počet druhů (z 8 na 12). (Dusík M. Hnízdní podpora pro Městské lesy Hradec Králové)

V čem můžeme ptákům pomoci?

Pomáháte už tím, že se o problematiku zajímáte a dočetli jste až sem. Ptákům i dalším živočichům můžete určitě i vy pomocí tím, že sami zkusíte u sebe doma nebo třeba někde v parku také vyvěsit nějakou tu budku, případně pomoci opeřencům přikrmováním v krmítku. Jak na to vám porádí tento web.

Pokud máte tu možnost podporujte však prosím zejména ponechávání přírodních porostů a celkové pestrosti naší krajiny. Případně alespoň vhodnou kompenzaci provedených zásahů. Naše krajina je ostatně stále i naším domovem.


Mrkněte se i na další články: