Na kosa černého můžeme velice často narazit v parcích a zahradách přímo u našich domovů - jedná se běžný druh, který se naučil využívat výhody lidské přítomnosti (tzv. synantropizoval). Kos si při hnízdění příliš nevybírá a dokáže zahnízdit v keřích, na stromech i přímo na budovách (výklenky, trámy apod).
Kosí hnízdo postavené na zavěšené lebce na srubu šerifa v trampské osadě.
Může hnízdit i ve větší polobudce, ale nedá se říct, že by budky nějak zvlášť preferoval nebo vyhledával - místo vyvěšování budek mu můžete pomocí spíše ponecháním přirozenějších porostů se stromy a keři, případně přímo jako zahradníci vysázením hustých keřů s trny (např. pámelník, dřištál, tis, šípková růže případně i další bobulonosné keře jako je trnka nebo hloh apod.). V těch může kosák sebe i své hnízdo s potomky ukrýt před zraky i útokem predátorů a ocení je víc než ptačí budku. Prokážete tím navíc službu a nabídnete příležitost k hnízdění i dalším druhům volně hnízdících opeřenců jako jsou například pěnkavy nebo pěnice.
(Pokud chcete začít s věšením ptačích budek, doporučuju do začátku spíš jednoduchý a univerzální sýkorník u kterého je díky většímu počtu možných obyvatel i větší šance, že se vám v něm brzy někdo usídlí. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.)