S Lindou jsme na začátku října kontrolovali pro AOPK budky pro skorce vodní v Jizerských horách. Skorci letos vyhnízdili v sedmi ze zhruba šedesáti polobudek. Ani ostatní budky však nezahálely, protože průměrně každou druhou obsadila rodinka konipasů horských. A k tomu musíme připočítat ještě i nějaké ty střízlíky a červenky.

Ve srovnání s minulými lety však na první pohled ubývá skorců ve vyšších polohách. Úbytek potravy v důsledku zastínění vodních toků rostoucím lesem? Jen odhaduji, uvidíme v dalších sezónách.

hnízdo skorce vodního v budce Obsazená polobudka. Výstelka hnízda skorce vodního trochu připomíná plsť.

hnízdo skorce vodního a konipase horského v budce 2 v 1. Poměrně často se stává, že si konipas horský [tenké větvičky] postaví hnízdo uvnitř hnízda skorce [“plsť”]. Nejde ale o nějaký mezidruhový boj o místa pro hnízdění - jejich hnízdní období na sebe volně navazují, takže si ptáci nekonkurují, jako je tomu například u některých dutinových pěvců. Má to dobře vymyšlené, ta příroda :)

PS: Jestli Vám ta hnízda přijdou stejná, nic si z toho nedělejte. Chystám malý seriál o určování ptačích hnízd, kde si vše ukážeme.