Rozměry

Doporučené rozměry najdete na stránce popisující jednotlivé typy budek (jako jednoduchou a univerzální budku pro začátek doporučuji sýkorník). Pokud se vám to bude hodit s ohledem na použitý materiál, nemusíte se je bát trochu zaokrouhlit. Větší budka není problém, u zmenšování to však nepřehánějte - budka by neměla být příliš stísněná. Důležité je dodržet rozměr vletového otvoru (ptáci se dovnitř nedostanou, nebo se v otvoru zaseknout - hrozí úhyn) a jeho výšku od podlahy budky (správná výška předchází sežrání mláďat kočkami a nebo kunami, tzv. antipredační ochrana). Zvláště výška otvoru je častý problém u budek na parádu z obchoďáků a podobných zdrojů.

Různé typy ptačích budek. Univerzální budka pro pěvce s kulatým a oválným otvorem, větší a menší polobudka pro pěvce, budka pro kulíška, budka pro poštolky, budka pro středně velké sovy, budka pro sýce rousné. Různé typy ptačích budek. Horní řada zleva: univerzální budka pro pěvce s kulatým a oválným otvorem, větší a menší polobudka pro pěvce. Spodní řada zleva: budka pro kulíška, budka pro poštolky, budka pro středně velké sovy, budka pro sýce rousné.

Materiál

Uvedu několik různých druhů materiálů vč. obvyklých výhod a nevýhod. Můžete použít dřevěné řezivo (je snadno dostupné, avšak pracuje a budka má tendence praskat) i další materiály jako jsou OSB desky, případně dřevotříska nebo překližka (problémem bývá odolnost a vysoká hmotnost). Pokud děláte jednu, dvě budky domů na zahradu a nemáte problém v tom je případně za pár let opravit nebo předělat, materiál bych příliš neřešil a vrhnul se do výroby s tím, co budu mít po ruce. U tvorby většího množství budek už bych volil uvážlivěji - ať nestrávíte opravami zbytečné množství času a financí. Nám se jako materiál osvědčila tenká voděodolná překližka, která je dražší ale velmi tvrdá, odolná a zároveň i lehká.

dřevěná ptačí budka Dřevěná ptačí budka

popis obrázku Dřevo má po několika letech tendence praskat.

popis obrázku Budka pro velké lesní sovy (“puštíkovník”) z OSB desky.

Budky je možné vyrábět i z plastu případně různých cementů. Pro dravce a sovy se využívají jako alternativní materiál i čisté plastové kanystry. U plastové budky je nutné nějak vyřešit odvětrávání kvůli zapaření budky. Budky se obvykle navrtávají pod uhlem směrem ven tak, aby dovnitř netekla voda, ale zároveň mohly větrat. U drobných ptáků mi plast nebyl doporučen, protože je odvětrávání prostě s ohledem na její malý vletový otvor problematické a budka příliš nevětrá. Plastové budky pro kalouse nebo poštolky jsou na tom výrazně lépe, protože jsou polootevřené a díky tomu dobře větrají.

Cementová budka osídlená brhlíkem lesním. Vyrábí je německá společnost SCHWEGLER. (video: Hawfinches - youtube.com)

Plastová budka pro poštolky Budka pro poštolky vyrobená z kanystru.

Detaily konstrukce ptačí budky

Spojovací materiál. Hřebíky, případně vruty. Počítejte s tím, že budka může dle použitého materiálu postupně odehnívat a hřebíky mohou mít tendenci povolovat. Záleží ale na použitém materiálu a vámi očekávané životnosti budky.

Otevírání budky. Využívá se obvykle odklápění přední části (snáze dosáhnete dovnitř při čištění budky po sezóně) nebo odnímatelné víko (je výhodou při kontrole a kroužkování mláďat - při odklopení víka můžete budku snadno otevřít a zkontrolovat obsah, neriskujete že Vám mláďata vyskáčou ven). Odklápěcí část musíte vždy nějak zajistit, aby se samovolně neotevřela. Krom různých háčků a jiných pojistek postačí i jednoduché řešení ve formě zahnutého hřebíku zasunutého do předvrtaných otvorů (otvory vrtejte raději tak, aby vyžadovalo zasunutí resp. vysunutí trochu síly a hřebíky nevypadávaly).

Střecha. Střecha by měla zabránit zatékání vody dovnitř budky (hrozí promočení materiálu hnízda a podchlazení snůžky nebo mláďat). Je však vhodné zajistit i to, aby střecha vodu zbytečně nevedla na stěny budky - tuto vlastnost mívají často designové budky. Pokud neteče voda přímo dovnitř, ptáky to neohrozí. Ale může se to nepříznivě projevit na životnosti budky - často pak dochází k odehnívání stěn a nebo odpadání spodní části. Ponechte kvůli tomu u střechy raději ze všech stran mírný přesah a sklon střechy volte tak, aby vedl vodu směrem od kmene (budky) pryč.

Dno budky. Dno musí být vsazené mezi stěny budky - nemůže potom tak snadno odpadnout případně odehnít. Do dna je dále dobré vyvrtat malou díru (zhruba 5 mm), kterou bude moci odtéct případná vlhkost. Otvor nedělejte příliš velký.

Zdrsnění budky. U některých budek narazíte na zdrsnění “cesty” od podlahy k vletovému otvoru. U pěvců je to trochu zbytečné - ptáci obvykle u běžných typů dřevěných budek nic takového nepotřebují - do vletového otvoru dokáží vyskočit a nechodí po stěně. Zdrsnění stěny pod vletovým otvorem se používá u třeba u budek pro dutinové druhy kachen, aby se vylíhlá káčata mohla snadno zachytit a vyšplhat k vletu.

Bidýlko. Tyčka u vletového otvoru je dalším ze zbytečných “designových” prvků. Ptáci si mohou sednout i na větve v okolí budky, bidýlko je tak v praxi zbytečné a může naopak posloužit kunám a dalším predátorům, kteří se o něj mohou při snaze dostat se dovnitř budky pohodlněji opřít…

Upevnění budky. Doporučuji budku zavěsit na jednoduché drátěné oko (vázací drát o průměru 3 mm), budku tak budete moci jednoduše pověsit na jeden hřebík. Výhody tohoto uchycení popisuji v návodu na věšení budek. Budku je také možné na drát zavěsit. Populární je i uchycení na lištu, osobně nejsem příznivcem protože mají tendenci s růstem stromu zarůstat, praskat a odehnívat. Zároveň musíte do stromu bouchat větší počet hřebíků.

Oplechování otvoru. Více v samostatném článku o antipredační ochraně.

Pootevřená budka pro ptáky Otevírání budky. Víko drží na místě pomocí dvou kusů dřeva, ponechte u nich vůli, aby se víko časem nezasekávalo. Na boku je vidět zajištění víka pomocí skobiček.

Budka pro ptáky se špatným sklonem Střecha. Sklon směrem ke stromu není ideální, protože vede vodu směrem na zadní stěnu budky a může tak urychlit odehnívání zadní části budky.

Stará ptačí budka s odpadávajícím dnem. Dno uchyťte hřebíky nebo vruty raději ze stran, aby nedošlo k jeho snadnému odpadávání, jako vidíte na fotce.

zdrsnění uvnitř budky pod vletem Zdrsnění vnitřní části budky. Záměr je dobře míněn, avšak ptáci tento prvek obvykle vůbec nepotřebuji. Viz další video.

Ukázka pohybu sýkorky uvnitř budky. Zdrsnění vnitřní části budky skutečně nebývá u pěvců potřeba. (video: Birdhouse Channel - youtube.com)

Upevnění budky. Jednoduché drátěné oko. Upevnění budky. Jednoduché drátěné oko.

Upevnění budky. Upevnění budky. Uchycení pomocí dřevěné lišty a drátu. Při použití drátu pozor, může strom zaškrtit.

Upevnění budky. Náklon budky. Upevnění budky. Náklon budky, nebo dokonce její zavěšení ptákům nevadí - budka se dokonce může trochu kývat, nesmí však do ničeho narážet. Do budky může ale kvůli náklonu zatékat voda, extrémům se raději vyhněte.

Oplechování vletového otvoru. Oplechování vletového otvoru ochrání budku i její obyvatele před útokem ze strany datlovitých ptáků.

Video

(Video je zatím v angličtině. Časem zkusím udělat českou verzi. Video: FinnCrafted - youtube.com.)

Výroba nebo koupě?

Pokud máte přístup k nářadí a nějakému materiálu, může být výroba vlastní budky příjemná zábava pro vás případně i mladší členy rodiny. Budky můžete také někde zakoupit, obvyklé ceny se pohybují v rozmezí cca 300 - 600 Kč za budku pro pěvce (sýkorník). V případě koupě budky zhodnoťte jejich konstrukci a použitý materiál, u některých prodávaných budek se můžete setkat s nevhodnými prvky, které se mohou nepříznivě odrazit na jejich funkčnosti a nebo životnosti.


Mrkněte se i na další články: