Jedná se o aktivitu, v rámci níž umísťuji hnízdní budky pro sovy i drobné pěvce na území Prahy. Od Prokopského údolí, přes Chuchli a Modřany až po Kunratický les. Cílem je alespoň částečně kompenzovat pomocí budek nedostatek dutin ve stromech, o které ptáci v důsledku lidského hospodaření přicházejí a pomoci tak opeřencům nalézt vhodná místa na hnízdění. Když půjde vše dobře, bude více ptáků běžných druhů a podpoříme zároveň i druhy vzácnější. Opeřenci se nám na oplátku odvděčí podporou v boji se škůdci a pozitivním dopadem na přirozené fungování ekosystému jako celku. (Více o tom jak to v přírodě funguje případně najdete tady.)

Každá pověšená budka se počítá, ale čím více jich bude, tím větší efekt bude opatření reálně mít. Díky podpoře od Magistrátu hlavního města Prahy, který finančně zaštítil nákup budek a část prací souvisejících s vyvěšením a jejich údržbou celkem bude umístěno 150 ptačích budek. Zároveň mi lesníci a ekologové z oddělení péče o zeleň pomohli i po praktické stránce, takže ještě jednou díky za pomoc a ochotu! Poděkování patří také Lesům České republiky, s.p., na jejichž pozemcích je část budek umístěna.

Projekt “Budky pro Prahu” je rozdělen na dvě odlišné části - velké lesní sovy a drobné pěvce:

Budky pro sovy

Malí puštíci v budce při kroužkování. Malí puštíci v budce při kroužkování. Šest mláďat už je pořádná nadílka.

Budky pro sovy jsou umísteny v prostoru od Prokopského údolí přes Velkou Chuchli, Točnou, Komořany, Modřany a končí zatím v Kunratickém lese. Jsou primárně určené pro puštíka obecného, naši třetí největší sovu (váží zhruba 0,5 kilogramu a má rozpětí křídel do jednoho metru). Puštík má teritorium o rozměrech, které můžeme v těchto podmínkách přirovnat ke kruhu o průměru 1-2 km. Obývá především souvislé lesní porosty a nebojí se ani do měst, v nichž nezřídka přežívá skryt v korunách stromů na dohled od lidských sídlišť. Po stránce chování je to docela kliďas, pokud nejste “myš”. Hlodavci jsou totiž jeho obvyklou kořistí, kterou puštík loví většinou během noci při neslyšném letu krajinou díky svému vynikajícímu zraku a sluchu. Šance vidět puštíka na vlastní oči je, byť je docela malá. Za teplých nocí zhruba od konce listopadu do konce března můžete zaslechnout typické houkaní puštíčího samce.

Orientační umístění budek pro sovy na území Prahy Orientační umístění budek pro sovy na území Prahy.

Jejich bližší lokality však ponechejme jako tajemství - ať mají puštíci klid na hnízdění. Pokud byste je chtěli slyšet, zkuste vyrazit během zimních večerů do Prokopského údolí nebo Modřanské rokle a třeba se ozve i Vám.

Odrostlé mládě půštíka obecného. Odrostlé mládě puštíka obecného.

Budky pro drobné pěvce

Pro drobné pěvce budou instalovány dvě linie budek - jedna na severní straně Prokopského údolí, druhá v Komořanské rokli. Celkem bude umístěno XXX budek. Mezi cílové druhy, kterým by mohly budky pomoci patří především sýkory, brhlík lesní, vrabec polní ale i některé chráněné druhy - lejsek šedý, krutihlav obecný nebo různé druhy netopýrů.

Modřinka sedí na vejcích.

Budky pro pěvce budou umístěny během jara, poté zde najdete mapu s jejich přesným umístěním.

Více informací o budkách a budkaření

Pokud vás toto téma zaujalo, mrkněte se na můj web www.ProcBudky.cz. Dozvíte se tu, jak to v přírodě funguje, jak můžeme ptákům pomoci (od výroby a umísťování budek po změny v krajině) a jak můžou naopak ptáci pomáhat nám (tzv. biologická ochrana). Praha podporuje v oblasti ochrany přírody podobných projektů víc - jejich seznam je na webu Magistrátu hlavního města Prahy.

Děkuju, že jste dočetli až sem a přeju hodně zdraví a hezkých zážitků v přírodě! Zdraví, Mirek R.

Poděkování

Projekt Budky pro Prahu podporuje Magistrát hlavního města Prahy. Souhlas s umístěním budek poskytly také Lesy České republiky, s.p. Díky!

Mrkněte se i na další články: